6

Nesmrtelná partie

Některé momenty ve sportech za zapíší do historie, tak jako v boxu to byl zápas Muhammada Aliho s Foreman v šachu to byla parta Anderssen – Kieseritzky, která se odehrála 21. Června 1851 během přestávky na Londýnském šachovém turnaji. Nesmrtelnou se stala díky ukázce krásy a mistrovství. Parta se nesla v romantickém duchu. Bílý pro vítězství obětoval téměř všechny figurky.

Adolf Anderssen se díky tomuto turnaji stal neoficiálně mistrem světa, ale parta, na kterou se nejvíce vzpomíná se ironicky neodehrála na místě k tomu určeném, ale během přestávky v restauraci Simpson ‘s Grand Divan Tavem. Ernst Falkbeer jako první používá pojem “nesmrtelná parta” poté jako Lionel Kieseritzky posílá přepis tahů do novin. Na tuto partu se velmi vzpomínalo. Dokonce na ni Francesco Ansidei složil báseň. Italské město Marostica si tuto partu každoročně připomíná hráči převlečený za figurky, kteří hrají tuto partii. Úctu k této hře lze vidět i na surinamských poštovní známce, kde je pozice figurek po 20. tahu. Film Blade Runner z roku 1982 byl také inspirován touto neobyčejnou ukázkou úžasnosti myšlení člověka.