9

Šachová strategie

Úkolem šachových strategií je hodnocení jednotlivých šachových pozic a stanovení cílů a dlouhodobých šachových plánů tahů. Prvky ze strategického hlediska hodnotíme podle několika kritérií a to jsou:

  • Hodnota kamenů na šachovnici – figurky dělíme na pěšáky, lehké figurky (střelec a jezdec) a těžké figurky (věž a dáma). Jejich cena se určuje přepočtem na nejslabší jednotku a tedy pěšce, ten má hodnotu 1. Střelec a jezdec mají hodnoty 3 až 3,5. Věž má hodnotu 5. Dáma vládne s hodnotami 9 až 10. Hodnota kamenů je relativní, podle části hry (otevření, střední hra, koncovka), a také záleží na jejich pozici
  • Pešáková struktura – jde o konfiguraci pěšáků na poli. Jejich množství a umístění představuje strategickou výhodu.
  • Postavení králů – postavení králů oproti ostatním figurkám. Možnost jeho krytí, manévrování. V koncové části hry jeho obrana a útok.
  • Ovládání prostoru šachovnice – šachy je důležité mít možnost se pohybovat, ať už je to pro útok nebo obranu kamenů. Pro toto je klíčové ovládání prostoru šachovnice. Jde o ovládnutí volných diagonál nebo volných sloupců. Hodnotné je ovládnutí centra, díky čemuž mohou figurky vyvíjet větší tlak na soupeře.

Pridaj komentár